ایرانیان آمریکا، برترین مهاجران آمریکا!

ایرانیان آمریکا، برترین مهاجران آمریکا!

یک موسسه غیرسیاسی و غیر انتفاعی به نام Migration policy Institute یا MPI اعلام کرد که در تاریخ آمریکا بالاترین سطح کیفی مهاجران متعلق به جامعه ایرانیان است. جامعه ایرانی تبار از نظر آموزش و تحصیلات، مشارکت اجتماعی و پرداخت مالیاتی و اجرای قانون، برترین مهاجرانی هستند که تاریخ آمریکا تاکنون به خود دیده است.
بر اساس دو سرشماری سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰ تعداد ایرانیان مقیم آمریکا یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر است که ۹۰۰ هزار نفر آنان در کالیفرنیا زندگی می کنند (که ۲۰ درصد جمعیت شان در بورلی هیلز هستند). ایرانیان مقیم آمریکا از نظر مذهبی بسیار متنوع هستند که در میان آنان مسلمانان، بهائیان، مسیحیان ارمنی-آشوری، زرتشتیان، یهودیان، عارفان، معنویت گرایان و اومانیست ها و… حضور دارند.
بعد از کالیفرنیا بیشترین جمعیت ایرانی در نیویورک، شمال نیوجرسی، ایالت واشنگتن، سیاتل، بوستون و هیوستون تگزاس ساکن هستند. مدرک ۵۱ درصد ایرانیان بیش از لیسانس است؛ درحالی که این نسبت در جمعیت آمریکایی ۲۴ درصد است. از هر چهار ایرانی بیش از یک نفر فوق لیسانس و دکتری دارد. این بالاترین آمار در میان ۶۷ گروه قومی ساکن آمریکاست. 
بر اساس آمار اداره بازرگانی، ایرانیان در بین ۲۰ گروه مهاجر برتر، بالاترین نرخ مالکیت کسب وکار را دارند که سهم درخور توجهی در اقتصاد ایالات متحده دارند. تقریبا از هر دو خانواده ایرانی-آمریکایی یک خانوار درآمد سالانه بیش از صد هزار دلار دارند؛ اما این نسبت در خانواده آمریکایی یک به پنج خانواده است. بر اساس آمار دانشگاه ام آی تی، استادان، دانشمندان، مهندسان و مشاغل ایرانی در ایالات متحده حدود یک تریلیون دلار را در اختیار دارند یا آن را مدیریت می کنند. آنها در هر بخش از جامعه حضور برجسته ای دارند. در حال حاضر، نزدیک به ۱۵ هزار پزشک با اصالت ایرانی در ایالات متحده مشغول به کار هستند.
ایرانیان به عنوان قانونمندترین قومیت تاکنون و کمترین بزه اتهام و محکومیت را دارند. بزه و خلاف در جامعه ایرانی-آمریکایی پایین ترین رتبه در مقایسه با دیگر مهاجران در تاریخ ایالات متحده است. ۱۲ هزار استادتمام ایرانی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آمریکا تحقیق و تدریس می کنند؛ به طوری که به سختی می توان یک دانشگاه یا کالج آمریکایی را پیدا کرد که در آن حداقل یک یا چند استاد ایرانی-آمریکایی در آن خدمت نکنند. آنچه بیش از همه درخور توجه است، این است که ۷۵ درصد استادان ایرانی در ۲۰۰ دانشگاه برتر آمریکا (از میان چهار هزار دانشگاه) تدریس می کنند.

دکتر رضا سعیدی فیروزآبادی – متخصص جراحی پیوند

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *