درباره اولین پیوند کلیه خوک به انسان

درباره اولین پیوند کلیه خوک به انسان

خبر پیوند کلیه خوک به انسان یک موفقیت اولیه در به حقیقت پیوستن رویای استفاده از اعضا حیوانات برای بیماران نیازمند به پیوند است.
جراحان در نیویورک موفق شدند کلیه خوکی که با تغییرات ژنتیکی درست شده بود را بیماری که دچار مرگ مغزی شده بود پیوند کنند. این کلیه تا اتمام مدت دو روزه این آزمایش بدون شواهدی از رد پیوند کار کرد. این آزمایش نشان داد که پیوند بیماران با اعضای حیوانات با تغییرات ژنتیکی می تواند در آینده ای نزدیک به واقعیت بپیوندد.
اندیشه استفاده از اعضا حیوانات در انسان در تاریخ بشریت ریشه طولانی دارد. بر سر در دروازه ملل در تخت جمشید موجودی وجود دارد با سر انسان در حالی که بقیه اندام های آن از جانوران مختلف است. این موجود امروز الگوی انجمن جهانی پیوند اعضا از حیوانات است.
جرجانی در قرن ۱۱ میلادی در کتاب ذخیره خوارزمشاهی بیماری را شرح می دهد که درمان شکستگی استخوان سر وی با استخوان جمجمه سگ انجام‌شده است.
با انجام موفقیت امیز اولین پیوند کلیه در سال ۱۹۵۴ مجددا فکر استفاده از اعضا حیوانات قوت گرفت. در ایلات متحده چند مورد پیوند از کبد و قلب شامپازه به انسان انجام گرفت که همگی بعلت رد سریع پیوند با شکست مواجهه گردید. از آنجا که ایجاد تغییرات ژنتیکی در اعضا حیوانات به منظور کاهش رد پیوند بسیار مشکل بود، این ایده برای چند دهه به فراموشی سپرده شد. اما امروز فناوری تغییرات ژنتیکی بسیار پیشرفت کرده بطوری که این تغییرات در عرض چند ماه قابل انجام است. اخیرا با این تغییرات ژنتیکی خوک های پرورش یافته که اعضا آن در بدن میمون (که از لحظه ژنتیکی به انسان بسیار نزدیک است) تا حدود یکسال بدون رد پیوند کار کرد دارد. استفاده از کلیه ، کبد و قلب چنین خوک های تغییر یافته ای این امید را داده است تا بتوان بیماران نیازمند را با آنان برای چند ماهی زنده نگاه داست تا عضو مناسبی مهیا شود.
پیوند اعضا امروزه موثر ترین راه درمان نارسای عضو است. متاسفانه به علت کمبود عضو پیوندی بسیاری از بیماران فوت خواهند کرد. استفاده از اعضا حیوانات با تغییر ژنتیکی امید بهبودی این بیماران را به حقیقت مبدل خواهد کرد.
هر چند این موفقیت پیوند کلیه خوک به انسان قدم بسیار امیدوار کننده است ولی چالش های بزرگی را با خود بهمراه دارد مانند بحث های اخلاقی آن و احتمال انتقال عفونت از حیوان به انسان.
هر چند فکر استفاده از اعضای حیوانات به منظور درمان بیماری انسانی فکر جدیدی نیست ولی بنظر موفقیت اخیر قدم مهمی در تحقق این رویا باشد.

دکتر رضا سعیدی فیروزآبادی ـ متخصص جراحی پیوند 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *